„NA OBCEJ ZIEMI. CZAS POKUTY” – JOANNA JAX | Dramatyczna, porywająca, nieprzeciętna!

Bezradność. Jedno z najbardziej przejmujących słów – bolesne w swym znaczeniu, smutne i rozdzierające, szczególnie w starciu z brutalną codziennością. Bezsprzecznie stało się powiernikiem wielu złamanych serc, z pewnością towarzyszyło też tym, którzy w powojennym niepokoju, próbowali napisać własną historię. Joanna Jax ponownie wdziera się do zagubionych ludzkich dusz, aby okiem zmyślnie rozpisanej nadziei, sporządzić definicję skrajnej bezsilności. Czas pokuty to drugi, wrażeniowo jeszcze bardziej emocjonujący tom sagi historycznej Na obcej ziemi.

Drugi akt zaczyna się gestem odczuwalnie traumatycznym – dokładnie tym, którym kończy się poprzednia część. Ten poruszający spektakl to bowiem świetnie opracowana kontynuacja powieści Nowe życie – historii nadzwyczaj pięknej, zajmującej, pełnej niepokojących zdarzeń. Niepewność, dojmujący smutek, przerażenie – to właśnie tak wyczerpujące emocje zdają się przygniatać bohaterów, nieustannie utrwalając troski, wątpliwości oraz przenikliwe porywy stęsknionego serca. Czytelnik staje się zatem świadkiem niewyobrażalnie trudnych uczuć, kolejny raz trafia też do zniszczonego wojenną zawieruchą miasta. Wrocław zdaje się przesiąknięty brutalną epoką stalinizmu – naruszony wschodnimi wpływami oraz kontrolą działaczy partyjnych, wymagający nieprzerwanej obywatelskiej ostrożności. Niebezpieczeństwo czai się tu na każdym rogu, przypominając odbiorcy niepokojący klimat czasów powojennych. Tu kreacje mimowolnie nurzają się w słowach podrzucanej propagandy – domagającej się jawnego kultywowania „wspaniałych” działań Związku Radzieckiego, w środku natomiast drżą od niemocy wobec narzuconego systemu. Tu nie ma miejsca na uczuciową delikatność, autorka nie szczędzi oczom trudnych scen, dostrzegalnie dba także o formę językową, przywołując przekonującą w brzmieniu gwarę.

Dramatyczna, porywająca, nieprzeciętna – historia plastycznie osadzona w naznaczonej stalinowską propagandą codzienności. Joanna Jax ponownie przedziera się przez przestrzeń powojennego Wrocławia, aby w brudzie radzieckich konspiracji, utrwalić fotografię stęsknionych namiętności. Czas pokuty to nie tylko fascynująca kontynuacja sagi Na obcej ziemi, to także powieść zanurzona w strachu i oparach bezradnej przebiegłości, w odczuciu nieobliczalna i mocno przejmująca, scenicznie niepozbawiona ofiar. Tu wyobraźnia działa nieustannie, filmowo kadrując kolejne niebezpieczne epizody.
_____ 
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Skarpa Warszawska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger