„POZOSTAŁA RODZINA” – LISA JEWELL | Tu odkrycia kryminalne konfrontują się z pokłosiem grząskiej przeszłości!

Każdy człowiek skrywa jakieś tajemnice. Najczęściej nieistotne lub po prostu zabawne, innym razem znamienne, zanurzone klimatem w aurze realnego mroku. Lisa Jewell plastycznie odzwierciedla właśnie takie kreacje – zagadkowe, osobliwe, prawdopodobnie też nieobliczalne. Pozostała rodzina to thriller w intrydze samodzielny, ale też świetnie poprowadzona kontynuacja Idealnej rodziny. Niewątpliwie można przekroczyć próg tej powieści bez znajomości pierwszej części, jednak rekomenduję przedrzeć się najpierw przez jej szalone fundamenty – dopiero wtedy całokształt nabiera prawdziwe intensywnych barw.

Już makabryczny prolog staje się zapowiedzią emocjonujących zdarzeń – nad brzegiem Tamizy znalezione zostają ludzkie szczątki, które kierują wzrok do potrójnego morderstwa sprzed trzydziestu lat. Ten odczuwalnie kryminalny akcent, relacjonowany wnikliwym głosem policyjnego inspektora, przepleciony zostaje z innymi narracjami, w które czytelnik wdziera się naprzemiennie z dociekliwością autentycznie wypisaną na twarzy. Dowiadując się o morderstwie męża Rachel, wkrada się do mocno niepokojącej codzienności małżeńskiej, równomiernie obserwując przerażające zachowania Henry’ego Lamba – w jego obsesyjnych myślach wyczuwa się niedopowiedzianą bezwzględność. To bez dwóch zdań alarmująca postać. I to właśnie ten bohater przywołuje fragmenty mrożącej krew w żyłach manipulacji, jaka w pierwszym tomie drastycznie naruszyła rodzinną fotografię. Ta historia bezsprzecznie domaga się skupienia, nakłania też do szczegółowej analizy zdań, dialogów, epizodów. Tu nie ma miejsca na przypadkowość – autorka świadomie żongluje datami oraz formami zapisanych wypowiedzi, zmyślnie łączy też pozornie niezwiązane życiorysy. Odbiorca doskonale wie, że ta intryga ma być złożona i absorbująca. Regularnie przemieszcza się zatem w przeszłość, ilustrując sukcesywnie kolejne elementy zakorzenionej perfekcyjnie gry. Gdzieś w żniwie niecodziennych zdarzeń, poruszone zostają także trudne motywy: toksyczny związek, przemoc wobec kobiet, bezdomność, nastoletnia ciąża i samotne macierzyństwo.

Ekscytująca, tajemnicza i nieobliczalna, w zawiłości zdarzeń wręcz niespodziewana – historia dopracowana w każdym naruszonym geście. Tu odkrycia kryminalne konfrontują się z pokłosiem grząskiej przeszłości, nieustannie szerząc przeszywającą złowieszczą atmosferę. W gąszczu narracyjnych form, zainscenizowana zostaje także obsesyjna pogoń za pragnieniem niespełnionego serca – zagnieżdżona w otchłani ludzkiej samotności, dyktowana natomiast bodźcem rozdzierającej desperacji. Lisa Jewell tworzy niesamowicie zawiesisty klimat – mroczny i nieustępliwy, otwarcie domagający się prawdy.
_____ 
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Czwarta Strona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger