„KATE IN WAITING” – BECKY ALBERTALLI | Tu szczerość przyjaźni wystawiona zostaje na prawdziwie emocjonalną próbę!

Nastoletnie emocje nie zawsze można łatwo zdefiniować. Młody człowiek często poddaje się bowiem ulotnym gestom, nierzadko narzuconym chwilą lub niesionym krótkotrwałą fascynacją, innym razem podrzuconym niedoszacowaną wprawnie intuicją. Becky Albertalli uderza właśnie w uczuciową zmienność – dyktowaną przyjacielskim wsparciem, różnobarwną i z pewnością wyjątkową, ale też zabawną i uroczą w przytaczanych wątpliwościach. Kate in Waiting to powieść przyjemna i urzekająca, spisana ewidentnie z myślą o dojrzewającym czytelniku.

Tu nie ma miejsca na dorosłość – odbiorca świadomie wkrada się do wrażliwości tytułowej bohaterki i podążając śladem zastosowanej tu narracji pierwszoosobowej, przygląda się szalonym, może nawet chaotycznym rozważaniom. Nie ma co ukrywać, Kate to dziewczyna zakręcona w przestrzeni nastoletnich uczuć, szczególnie w obliczu sercowej konfrontacji, na którą przebiegle skazuje ją autorka. Tu przyjacielska zażyłość trafia pod ostrzał niespodziewanych doznań, stając się wręcz niewypowiedzianą głośno blokadą w spełnieniu własnego zadurzenia. Bo przecież Anderson to oddana bratnia dusza – wieloletni przyjaciel, powiernik myśli, jednocześnie wspólnik w najważniejszych decyzjach życiowych. Tu nie ma alternatywy, każdy wybór musi napotkać niemal partnerską zgodność. Ta relacja to prawdziwe złoto – zapisana zabawną dziewczęcą perspektywą, a jednak z każdym wyczulonym epizodem, coraz bardziej rzewliwa i zauważalnie narażona na nietrwałość. Potrzaskiem okazuje się ten sam podmiot fabularnych westchnień – przystojny szkolny crush, czarujący i utalentowany. Tu subtelne emocje czuje się nieprzerwanie, przede wszystkim te sycone urokami młodości, ale też te kierowane rozpoznaniem własnej orientacji seksualnej oraz te wyszukane na deskach szkolnego teatru, nasączone pasją do świetnie wprowadzonej tu gry aktorskiej. I chociaż dla mnie powieść ta okazuje się raczej umiarkowanie absorbująca, prawdopodobnie przez swój humorystyczny wydźwięk i tym samym niski poziom autentycznych scen wzruszenia, to nie można odmówić jej poruszenia ważnych spraw w łatwej do wychwycenia rozrywkowej formie.

Przezabawna, promienna i urocza, jednocześnie pozbawiona rozdzierających swym przebiegiem wzruszeń. Tu szczerość przyjaźni wystawiona zostaje na prawdziwie emocjonalną próbę – staje się niechcianą przeszkodą na drodze uczuciowych westchnień. Kate in Waiting to niewątpliwie komfortowa powieść młodzieżowa – sercem osadzona w nastoletniej niepewności, w niektórych tekstach rozbrajająca i niepowtarzalna, w moim odczuciu natomiast mało angażująca i nieco przegadana. Warto jednak zaznaczyć, że Becky Albertalli przedziera się tu przez kilka ważnych obszarów, z których najbardziej wyróżniają się szaleństwo pierwszej miłości oraz definiowanie tożsamości seksualnej.
_____ 
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem SeeYA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger