„PURPUROWA SIEĆ” – CARMEN MOLA | Kryminał osadzony w czeluściach ludzkiego zła!

Internet często nazywany jest nośnikiem negatywnych treści, z pewnością uzależnia i pozwala bezkarnie przekraczać płaszczyznę etycznych granic, nie każdy ma jednak świadomość, jak bardzo niebezpieczna może okazać się jego mroczna otchłań – ta inaugurowana poza prawem, bezwzględna w doborze ekstremalnych możliwości, przerażająca w skali rozprzestrzenianego zła. I właśnie tak nieobliczalną scenerię tworzy trójka hiszpańskich autorów, skrywających się pod nieoczywistym pseudonimem Carmen Mola, w drugiej już części cyklu kryminalnego z osobliwą inspektor Eleną Blanco.

Już prolog drastycznie wbija się w szczeliny wyobraźni. Wszystko zaczyna się bowiem mocno, konkretnie i brutalnie, bez złudzeń o jakiejkolwiek delikatności. Bo przecież grupa hiszpańskiej policji właśnie namierza IP tytułowej Purpurowej Sieci – organizacji przestępczej działającej w odmętach głębokiego Internetu. To w Deep Webie rozpoczyna się transmisja, która znamiennie wskazuje makabryczny kierunek tej powieści, to w nim rozpoczyna się spektakl z udziałem mocno przerażonej nastolatki – zupełnie nieświadomej, że to ona ma zostać gwoździem sadystycznego programu. Ta intryga od początku sprawia wrażenie niepokojącej i zauważalnie brawurowej, śledztwo wymaga zatem dużej ostrożności, czytelnik również dyskretnie porusza się po scenie, odkrywając kolejne ogniwa ludzkiej bezwzględności. Elena Blanco działa tym razem dwutorowo, jako inspektor zachowuje pozory wymuszonego zawodem profesjonalizmu, angażuje się zatem w mocno frapujące śledztwo, ale w środku zdaje się doszczętnie zniszczona, nieobecna i spanikowana – wyczuwalnie zanurzona w pokerowym matczynym strachu. Ewidentnie boi się, że działania pozbawionych skrupułów sprawców, mogą być powiązane z jej ukochanym synkiem, który został porwany osiem lat wcześniej. Ten dotykalnie osobisty akcent, niewątpliwie determinuje wygląd doznań i jednocześnie sprawia, że historia przenosi się na zupełnie nieoczekiwany tor – staje się jeszcze bardziej absorbująca i nieubłagana. Podobnie jak samo zakończenie – fabularnie drastyczne i zaskakujące. Warto zaznaczyć, że drugi tom można czytać samodzielnie, ale z pewnością lepiej poprzedzić go Cygańską narzeczoną – pozwala to jeszcze intensywniej wgryźć się w naruszony już wówczas wątek zaginięcia Lucasa.

Kryminał osadzony w czeluściach ludzkiego zła – niezwykle angażujący, zawiesisty i nieobliczalny. Tu nie ma przestrzeni na wrażliwość subtelnych zdarzeń, w zamian uaktywnia się obsesyjne wręcz przerażenie – zaczyna się bowiem pokaz zainscenizowanej na żywo śmierci. Trzech hiszpańskich autorów, ukrywających się dzielnie pod pseudonimem Carmen Mola, stawia na intrygę mroczną i scenicznie niebezpieczną, zapewniając odbiorcy spectrum stricte niepokojących wrażeń. Skrupulatne śledztwo, osobiste powiązania oraz finał osadzony poza zmysłem wyobrażeń – Purpurowa sieć to niezaprzeczalnie powieść ekscytująca i alarmująca zarazem.
_____ 
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Sonia Draga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger