„GDY GWIAZDY CIEMNIEJĄ” – PAULA MCLAIN | Zatrważający w przebiegu zdarzeń, przejmujący w goryczy emocjonalnej!

Motyw zaginięcia regularnie pojawia się w literaturze. Już sam w sobie przynosi niepewność, gwarantuje też nutę tajemniczości, a dopieszczony wiarygodnymi kreacjami oraz odpowiednio mrocznym klimatem, staje się niezwykle plastycznym materiałem dla świetnej intrygi. Właśnie takie wrażenia pozostawia po sobie książka Gdy gwiazdy ciemnieją – thriller zainspirowany serią realnych uprowadzeń młodych dziewcząt, jakie miały miejsce w podobnym do opisywanego miejscu i okresie czasowym.

Już początek zapowiada, że ta historia będzie niosła za sobą ogromny bagaż emocjonalny. Tak też się dzieje – fundamentem jest tu zaginięcie nastolatki, jak się okazuje, nie jedyne na przestrzeni lat. Zaistniałe zdarzenie nieuchronnie przywołuje myśl o nurtującym lokalną społeczność dawnym morderstwie, staje się też pretekstem do upublicznienia kolejnego niewyjaśnionego zniknięcia. Fabularnie intryga przykuwa uwagę, sukcesywnie odkrywając kolejne elementy mglistej układanki. Akcja początkowo płynie żwawo, dyskretnie wprawiając w niepokojący nastrój, z czasem jednak odczuwalnie zwalnia i dalej rozwija się bardziej miarowo – autorka tym samym pozwala odbiorcy skupić się na zaproponowanym scenariuszu, wyraźnie dba o detaliczne opisy przywołanych w sprawie przypadków i daje cenny czas na obszerną eksplorację myśli głównej bohaterki.

Anna Hart to bez dwóch zdań ekspert w sprawach tajemniczych morderstw. Kobieta ma potrzebną wiedzę merytoryczną, wyróżnia się też podyktowaną doświadczeniem intuicją – trafnie potrafi zatem łączyć fakty oraz definiować tajniki ludzkiej duszy. Czytelnik ma ogromne szczęście, obserwując zdarzenia oczami właśnie tej bohaterki. Zastosowana tu narracja pierwszoosobowa umożliwia bowiem nie tylko monitorowanie kolejnych scen i ważnych rozmów, ale przede wszystkim pozwala dostrzec osobisty charakter prowadzonego śledztwa, wyczuć niedostępny dla innych aromat wrażliwości oraz zrozumieć znaczenie bólu, jaki nieustannie jej towarzyszy. Sprawa zaginięcia jest dla Anny nie tylko epizodem zawodowym, ale przede wszystkim powrotem do najczarniejszego punktu własnego dzieciństwa, do traumatycznych chwil, które nieuchronnie otulają swoim ciężarem.

Zatrważający w przebiegu zdarzeń, przejmujący w goryczy emocjonalnej – właśnie tak można zdefiniować thriller Gdy gwiazdy ciemnieją. Paula McLain głęboko narusza motyw zaginięcia, nieustannie lawirując między wykreowaną fikcją oraz prawdziwymi wydarzeniami. Nieśpieszna akcja idealnie zaszczepia się z samodzielną narracją głównej bohaterki. Niepokojąca atmosfera, wstrząsająca przeszłość i wreszcie tajemnicza zagadka, która mimowolnie przenika zaułki ludzkiej wrażliwości – te elementy najbardziej wpływają na wyobraźnię. Ta książka dosadnie przypomina też o swojej autentyczności.
_____
Recenzja we współpracy z Wydawnictwem MANDO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger