„LISTY PISANE SZEPTEM” – MAGDALENA WITKIEWICZ | Fabularna esencja dojrzałej miłości!

Proza życia to jedno z największych wyzwań kochającego człowieka. Miłość ma bowiem swoje potrzeby – chce być traktowana z dbałością, wyraźnie potrzebuje czułych wyznań, nawet tych niewypowiedzianych na głos. Po prostu lubi być dostrzeżona. Ale szara codzienność często przysłania pragnienia serca, nie daje czasu na ich dopieszczenie, każe wręcz czekać na odpowiednią chwilę lub zwyczajnie uznaje ich obecność za coś pewnego w długoletnim związku. I właśnie ta brutalna rutyna dnia staje się fundamentem dla niezwykle uczuciowej powieści Listy pisane szeptem. Magdalena Witkiewicz pokazuje tym samym swoje nowe, zdecydowanie bardziej sensualne oblicze.

Ta historia dostrzegalnie skupia się na świadomości uczuć. Fabularnie pisarka unika zatem szalonych intryg i przerażających dramatyzmem epizodów, w zamian pozwala odbiorcy wkroczyć w codzienność wysłużonego małżeństwa, które z biegiem lat dostrzegalnie traci to, co w relacji dwojga ludzi zdaje się być najcenniejsze – iskrę dawnej miłości. To zagubione gdzieś po drodze uczucie wyznacza tu jawny kierunek fabularny, staje się przyczyną niezgody, zalążkiem rodzących wątpliwości i źródłem niechcianych zgrzytów. Czytelnik nie tyle obserwuje wydarzenia, co przede wszystkim czuje emocje bohaterów – każdy z nich samodzielnie relacjonuje wydarzenia, każdy przedstawia też swój punkt widzenia. Naprzemienna narracja pierwszoosobowa sprawdza się tu perfekcyjnie – daje możliwość przemierzania myśli, definiowania ich wydźwięku oraz interpretowania ich znaczenia w zgodzie z własnymi osądami. Idealnie zatem nakłada się na doświadczenia samego odbiorcy, ma zauważalnie refleksyjny charakter i tym samym skłania do portretowania własnych przemyśleń.

Powieść ta okazuje się też nieocenionym nauczycielem. Uczy widzieć oczami najbliższego człowieka, oswaja z jego perspektywą, uświadamia różnice w postrzeganiu wzajemnej relacji i pozwala dostrzec niewidoczne gołym okiem – na przykładzie związku Karoliny i Sławka, często wzbogaconym o sceny bardzo dobrze znane, może nawet zabawne, przybliża walory dorosłej miłości, utrwala też to, co zdaje się być oczywiste – trwałość, zrozumienie i poczucie bezpieczeństwa. A wszystko dzięki tytułowym Listom pisanym szeptem, które pod kątem fabularnym tworzą pewną tajemnicę, stają się jednocześnie pokusą, jak i swego rodzaju natchnieniem. Z pewnością mocno wgryzają się w życie głównej bohaterki.

Fabularna esencja dojrzałej miłości! Historia niesamowicie delikatna, bez wątpienia życiowa i refleksyjna, a przy tym szalenie intensywna, głęboka i uniwersalna w przekazie. Listy pisane szeptem to powieść śmiało zaglądająca w ramy literatury pięknej, niezwykle intymna, kobieca i sensualna. Magdalena Witkiewicz robi coś wyjątkowego – otwiera oczy na uczucia, które przykryła naznaczona szarością proza codziennego życia. Ta książka uświadamia, pozwala dostrzec niedostrzegalne, utrwala też dobrze znane definicje. Mimowolnie staje się głosem trwałości związku.
_____
Recenzja we współpracy z Wydawnictwem FLOW.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger