„UŚPIONE NAMIĘTNOŚCI” – ANNA H. NIEMCZYNOW | Niesamowity aliaż kobiecych pragnień!

Życie często wymusza pewne zachowania. Każe wchodzić w zaostrzone społeczną tradycją role – być dobrą żoną, idealną matką, nierzadko też perfekcyjną panią domu. Narzuca pewien schemat, odgórnie uznając jego słuszność, jednocześnie odbierając to, co w codzienności najważniejsze – własne zdanie. Anna H. Niemczynow nieprzypadkowo nadaje powieści tytuł Uśpione namiętności – w tym pięknym określeniu skrywa bowiem definicję kobiecych potrzeb, nie zapominając o tej najważniejszej, jaką bezsprzecznie jest miłość do samej siebie.

Izabelle Walter to bohaterka nietuzinkowa. Kobieta dostrzegalnie uprzejma, zasadnicza i poukładana, mistrzowsko wpleciona w zwyczajowe konwenanse, doszczętnie pozbawiona spontaniczności. Świeżo upieczona wdowa, która całe życie poświęcała innym, nie zbliżając się do własnych pragnień nawet w krótkich przelotnych wizjach. Bella ewidentnie potrzebuje momentu zwrotnego. Ten przychodzi niespodziewanie – w formie wyrachowanego pomysłu dzieci. Dorosłych już ludzi, inwencyjnie dążących do zdobycia spadku po zmarłym ojcu. To właśnie ich osobliwy plan sprawia, że bohaterka nieoczekiwanie napełnia się subtelną przebiegłością. I zaczyna zwyczajnie myśleć o sobie. Czytelnik z przyjemnością podpatruje, jak kobieta przeciera własne marzenia z kurzu, jak zaczyna oddychać pełną piersią i szukać w sobie drobnych przyjemności dnia – jak bardzo potrzebuje obudzić uśpione dawno namiętności.

Ta historia niezaprzeczalnie ma wywołać kompilację myśli – ma znacząco naruszyć wyobraźnię i pozwolić jej płynąć z duchem własnych potrzeb. I odbiorca mimowolnie się temu poddaje – zaczyna zastanawiać się, czy zrobił ostatnio coś tylko dla siebie, czy pozwolił sobie na chwilę relaksu w swoim towarzystwie, czy znalazł uśmiech we własnym spojrzeniu. To takie ważne, a jednocześnie tak trudne. Bo przecież obowiązki zawsze wydają się istotniejsze. Bo inni zawsze potrzebują pomocy. Autorka wyraźnie nakłania do spojrzenia na siebie, napędza też chęć zmiany – ten odczuwalnie refleksyjny charakter bez dwóch zdań jest najcenniejszym atrybutem powieści. Ale nie jest jedynym. Interesowne relacje rodzinne, zdrada, urwana dawno przyjaźń, także uchwytna tęsknota – te motywy zdają się być równie mocno zaakcentowane. I to one scalają kompozycję fabularną.

Niesamowity aliaż kobiecych pragnień! Historia szalenie refleksyjna i mocno przejmująca, sugestywnie eksponująca potrzebę szukania miłości do samej siebie. A przy tym zabawna i zadziorna, niejednokrotnie wywołująca efektowny uśmiech na twarzy. Uśpione namiętności to niezwykle przekonująca zachęta do spojrzenia w głąb siebie, do sformułowania własnego zdania, także do starcia kurzu z dawno już zapomnianych marzeń. Anna H. Niemczynow odważnie przenika kameralną część ludzkiej duszy, aby pozostawić w niej raźną chęć do mówienia prawdy. Ta książka jest po prostu wyjątkowa.
_____ 
Współpraca płatna z Wydawnictwem LUNA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger