„BĘDĘ TOBĄ” – JANELLE BROWN | Niewątpliwie frapująca, nieprzeciętna i tajemnicza!

Dziecko w świecie show-biznesu to zawsze kontrowersyjny temat. Z jednej strony piękna przygoda, spełnienie marzeń, także wyjątkowa szansa na rozpoczęcie kariery od najmłodszych lat, z drugiej natomiast ogromne ryzyko zachłyśnięcia się tym mocno ambicjonalnym i wyraźnie zamkniętym środowiskiem, nierzadko przytłaczającym lub wręcz toksycznym, a z pewnością odbierającym młodemu człowiekowi najważniejsze – dzieciństwo oraz tak ważny kontakt z rówieśnikami. I właśnie tak wymagającą przeszłość mają za sobą bohaterki książki Będę Tobą Janelle Brown, autorki niesamowitej Oszustki.

A jest to historia o ludzkich słabościach – w moim odczuciu powieść przede wszystkim obyczajowa, ale też oprószona szczyptą wyczuwalnego napięcia, cechującego często thrillery psychologiczne. To także mocno poruszający dramat, który czytelnik poznaje dosłownie od fundamentów – wszystko dzięki zauważalnie rozbudowanej i wyraźnie osobistej narracji pierwszoosobowej. Autorka świadomie oddaje głos dwóm kobietom – ewidentnie chce, aby odbiorca miał możliwość spojrzenia na fabułę z dwóch zaangażowanych w nią perspektyw. To właśnie podzielona na części relacja pozwala tak wnikliwie i dokładnie rozpoznać smak tej zatrważającej w treści opowieści. I pozwala zrozumieć, jak niebezpiecznie chłonna może okazać się ludzka psychika – szczególnie w obliczu nagminnie powtarzających się porażek i życiowych niepowodzeń.

Podobnie jak miało to miejsce w Oszustce, tu również Janelle Brown stawia na osobliwe kobiece kreacje – tym razem siostry bliźniaczki, fizycznie niemal identyczne, a jednak charakterologicznie zupełnie inne. To one stają się malarzem tej opowieści i to one nieśpiesznie portretują burzliwość świata dziecięcego show-biznesu – używają przy tym najbardziej wiarygodnego argumentu, jakim bezsprzecznie jest paleta przeżytych doświadczeń. I tak samo szkicują gorycz własnych słabości. Długotrwałe problemy z zajściem w ciążę, rozstanie, porażki zawodowe, uzależnienia, naiwność względem podejrzanych grup wsparcia – te motywy wyróżniają się tu najbardziej. I to one tworzą intrygujący wizerunek fabularny. Dla odbiorcy stają się nie tylko intrygującą w treści opowieścią, ale przede wszystkim porządnym materiałem do społecznej dyskusji.

Janelle Brown ponownie to robi! Idąc ścieżką przenikliwej, odczuwalnie nieśpiesznej, a przy tym szalenie absorbującej kobiecej narracji, świadomie fabularyzuje niebezpieczeństwo ludzkich słabości. Będę Tobą to nie tylko przerażający portret bliźniaczek zanurzonych w bezwzględnym świecie show-biznesu, to także dramat dorosłych już kobiet, dostrzegalnie zagubionych w przeżartej porażkami codzienności. Historia intencjonalnie obdarta z mrocznej zbrodni, a jednak nieobliczalna w treści zdarzeń, niewątpliwie frapująca, nieprzeciętna i tajemnicza. Z pewnością też refleksyjna i mocno sugestywna, jawnie podnosząca ważne kwestie społeczne, rodzinne i psychologiczne.
_____ 
Recenzja we współpracy z Wydawnictwem Agora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger