„WYŚNIONE SZCZĘŚCIE” – KRISTIN HANNAH | Powieść w odczuciu ujmująca, nastrojowa i fascynująca!

Boże Narodzenie zazwyczaj przywołuje w myślach cudowny obraz – przepełniony radością, uśmiechem oraz ciepłem rodzinnych spotkań, wymownie nasączonych rozmowami i pięknem wzajemnej bliskości. Ale nie każde święta przynoszą tak soczyste doznania – czasami wręcz jawią się jako dni niechciane, może nawet najgorsze w roku, nierzadko naznaczone smutkiem, tęsknotą i boleśnie przeszywającą samotnością. I właśnie taką bohaterkę przedstawia Kristin Hannah w czarującej powieści Wyśnione Szczęście.

Nie ma wątpliwości, że jest to książka wyjątkowa, zajmująca i wizualnie bardzo finezyjna, ale fabularnie okazuje się nie lada zaskoczeniem dla miłośników twórczości Kristin Hannah. Autorka fenomenalnego Słowika proponuje bowiem coś niebywałego – świadomie przekracza granice realizmu, aby zaprosić odbiorcę do świata otulonego literacką magią, w odczuciu niemal baśniowego, a przy tym ochoczo rozpływającego się po chłonnych zasobach wyobraźni. Czytelnik z niekłamaną przyjemnością daje się porwać tej niecodziennej opowieści, zachwyca się jej barwnym, czarującym i bezsprzecznie słodkim charakterem, podziwia też jej mocno osobisty, wręcz intymny wydźwięk. Wszystko za sprawą świetnie dobranej narracji pierwszoosobowej – odczuwalnie nasyconej ekspresją i wewnętrznym bólem, z pewnością niezwykle przejmującej.

Relacja Joy zdaje się odzwierciedlać emocje wielu kobiet znajdujących się w podobnej sytuacji, pozwala też zajrzeć do jej uczuć, wyraźnie przeszytych smutkiem i naturalnym w tej sytuacji poczuciem bezradności. To zdrada staje się tu motywem wiodącym i to ona skrada myśli głównej bohaterki. Nie jest tu jednak jedynym motywem. Żałoba po bliskiej osobie oraz przeżarta bolesną tęsknotą niechęć do pogodzenia się z nieodwracalnym – to właśnie tak traumatyczne tematy porusza autorka. Ale ta historia to przede wszystkim głos wyśnionej nadziei – delikatnie tlącego się światełka w tym niewyobrażalnie ciemnym tunelu, promieniującego nie tylko magiczną aurą świąt, ale przede wszystkim głosem kochającego serca. To właśnie w nieśmiałych promieniach lepszego jutra, przemycone są tu najważniejsze wartości.

Kristin Hannah czaruje eterycznością słowa! I robi coś absolutnie wyjątkowego – niespodziewanie wkrada się w przestrzeń realizmu magicznego, aby w jej subtelnej aluzyjności ukryć najpiękniejsze wartości. Wyśnione szczęście to przede wszystkim fabularna definicja nadziei – powieść w odczuciu ujmująca, nastrojowa i fascynująca, a przy tym rozkosznie angażująca ludzkie zmysły. To także historia przejmującego poszukiwaniu własnej tożsamości – z pewnością nieprzeciętna, refleksyjna i satysfakcjonująca. Efektownie oddająca aurę zbliżających się świąt.
_____ 
Współpraca płatna z Wydawnictwem Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger