„CESARZOWA SISI” – GIGI GRIFFIS | Piękna, uczuciowa, absolutnie zniewalająca!

Małżeństwo na cesarskim dworze rzadko było emocjonalnie szczere, zazwyczaj oznaczało jedynie konieczną transakcję, wymuszoną brutalnie przez wyrobioną latami etykietę. Można wręcz rzec, że stanowiło czystą formalność, często ograbioną z magii prawdziwej miłości – ta ujawniała się bowiem tylko tam, gdzie odważnie potrafiła o siebie zawalczyć. I właśnie tak głębokie uczucie przeszyło jedną z najbardziej popularnych par: niepokorną Sisi oraz nadzwyczaj troskliwego cesarza Franciszka.

Cesarzowa Sisi to historia jawnie inspirowana oryginalnym serialem Netflixa – wyraźnie nastawiona na sferę uczuciową, momentami zaskakująco intymna, wizualnie niezwykle zmysłowa, bezsprzecznie też mocno przekonująca. Gigi Griffis przedstawia bohaterkę w bardzo młodym wieku, zaledwie kilkunastoletnią, żarliwie wspierającą starszą siostrę w przygotowaniach do wymarzonych zaręczyn z cesarzem Austrii. Jeszcze nieświadomą, że to ona rozkocha w sobie młodego mężczyznę. Autorka przedstawia Sisi od jej najbardziej osobistej strony – czytelnik z przyjemnością odkrywa jej niesamowitą osobowość, dostrzega nie tylko wysoką wrażliwość na bezmiar poezji oraz empatyczny stosunek do ukochanych zwierząt, ale też piękno wyjątkowej siostrzanej więzi. Widzi w niej także kobietę nader zadziorną, nierzadko zaskoczoną własną bezpośredniością, niewątpliwie waleczną, żywiołową i niezłomną. Franciszek zdaje się być równie uczuciowy i szlachetny, z pewnością chce podążać za głosem własnego serca. To właśnie entuzjastyczny dźwięk odurzenia wyzwala w nim stanowczość i odwagę w walce o własne marzenia.

Miłość pojawia się tu szybko, w odczuciu samych bohaterów zupełnie niespodziewanie – zauważalnie otula ich ekspresyjną siłą własnej autentyczności, uruchamia też nieujawniane dotychczas bodźce. Każe niejako wyrwać się zasadom etykiety i hardo udowodnić słuszność własnej zuchwałości. I pozwala namiętnie odpowiadać na potrzeby bliskości. Ten tytuł to także odzwierciedlenie dziewiętnastowiecznego życia dworskiego, pełnego spisków i niepokojących intryg, momentami wręcz szyderczego. I mocno uzależnionego od toczących się nieprzerwanie zdarzeń politycznych – zarysowanych esencjonalnie i ciekawie, bez zbędnych dłużyzn. Autorka obszernie odnosi się natomiast do postawy rodzicielek głównych kreacji, prezentując zaciekły wizerunek matki Franciszka – kobiety silnej, zdecydowanej, dostrzegalnie surowej, równomiernie obrazując osobliwy charakter matki Sisi, otwarcie faworyzującej starszą córkę. 

Piękna, uczuciowa, absolutnie zniewalająca! Gigi Griffis eterycznie portretuje to, co w uczuciach zdaje się być najważniejsze – niezmienną wrażliwość ludzkiej intymności. Cesarzowa Sisi to historia miłości jednej z najbardziej znanych par historycznych – fabularnie inspirowana serialem o tej samej nazwie, odczuwalnie nastawiona na namiętność i śmiałą chęć realizacji własnych marzeń. Opowieść zaskakująco uniwersalna w przekazie emocjonalnym, jednocześnie utrwalająca niezłomność kobiecego charakteru w obliczu walki o swoje. Książka plastycznie obrazująca brutalność dworskiej etykiety, przesiąknięta nie tylko intrygą i tajemnicami, ale też nieprzewidywalnością działań politycznych. Książka urzekająca w każdym calu.
_____ 
Współpraca płatna z Wydawnictwem Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger