„MANIPULACJA” – KLAUDIA MUNIAK | Thriller niesiony trwogą kobiecej wrażliwości!

Upragnione macierzyństwo. Doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, z pewnością starannie pielęgnowane i mocno gloryfikowane, dla wielu nadal stanowiące świadectwo kobiecości. A przecież nie każda kobieta chce zostać matką. Tak samo nie każda może nią zostać. To bardzo czuły punkt, wymagający niezwykłej subtelności słów i zwyczajnej ludzkiej empatii, a jednak wciąż narażony na krzywe spojrzenia i nieprzyjemne parszywe osądy. I właśnie tak wrażliwy temat staje się podłożem intrygi w mocno przejmującej propozycji Klaudii Muniak – Manipulacja bezsprzecznie przyciąga uwagę.

Przekraczając próg tej powieści, odbiorca szybko odnajduje się w jej niepokojącej scenerii, doskonale też zdaje sobie sprawę, że staje się właśnie uczestnikiem rasowego thrillera psychologicznego, częściowo medycznego, którego finał może okazać się nieobliczalny. Ta niepewność zdarzeń zdaje się być wyczuwalna tutaj najbardziej – otwarcie bowiem towarzyszy przerażonym kobiecym bohaterkom, wyraźnie determinuje ich przemyślenia, staje się takim niechcianym towarzyszem, mimowolnie wywołującym coraz bardziej alarmujące gesty. Czytelnik z zainteresowaniem przygląda się kolejnym scenom, próbuje wyłuskać z nich jak najwięcej detali, odruchowo zaczyna snuć też własne podejrzenia. Ewidentnie chce rozwiązać tę zagadkę przed czasem. I fragmentarycznie się to udaje, zaproponowane rozwiązanie może zaskoczyć, ale zdaje się być prawdopodobną konsekwencją wcześniejszych scen.

Intryga niezaprzeczalnie frapuje, ale autorka kładzie nacisk przede wszystkim na warstwę obyczajową – w odczuciu bardzo osobistą i emocjonalną, w swojej treści dosadnie przybliżającą dramat niejednej kobiety. Liczne poronienia i niedonoszone ciąże – to niewątpliwie traumatyczne przeżycia, w rzeczywistości nadal stanowiące bolesny temat tabu, często ograbione z tak bardzo potrzebnego wsparcia. Doświadczenia bohaterek zdają się być zaakcentowane nadzwyczaj wnikliwie, wielokrotnie też powielane, co z jednej strony podkreśla poziom wewnętrznego niepokoju, z drugiej może okazać się dla odbiorcy nieco męczące. Z pewnością podparte są nie tylko poruszającą narracją pierwszoosobową, ale też wiedzą psychoterapeutyczną dotyczącą dyskusyjnej inkubacji snów. Czytelnik docenia także społeczny motyw dopełniający – nieświadome niszczenie własnej anonimowości w sieci. Zjawisko zgubne i niebezpieczne, ułatwiające przestępcom przerażające działania stalkingowe.

Thriller niesiony trwogą kobiecej wrażliwości! Historia zaskakująco intymna w warstwie psychologicznej, zauważalnie absorbująca, emocjonalnie nasączona smutkiem, rozgoryczeniem i niepewnością. Klaudia Muniak świadomie narusza obszary bardzo osobiste – przybliża bolesne, wręcz traumatyczne skutki poronienia, intencjonalnie traktuje niespełnione macierzyństwo jako ważny element intrygi. Manipulacja to także fabularny zarys niebezpiecznego zjawiska, jakim niewątpliwie jest stalking w sieci. Książka nieco schematyczna w treści zdarzeń, a jednak mocno dramatyczna i niepokojąca, z pewnością godna polecenia.
_____ 
Współpraca płatna z Wydawnictwem Kobiecym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger