„SERCE W PREZENCIE” – P.D. HUTTON | Pełna trafnych życiowych spostrzeżeń!

Miłość często jest sekwencją niespodziewanych zbiegów okoliczności. Spóźnienie pociągu, wypadek na drodze, niefortunnie wylana kawa... To właśnie takie sceny, często mało przychylne same w sobie, nierzadko okazują się zalążkiem najpiękniejszych doznań. P.D. Hutton dostrzegalnie ma świadomość tej słodkiej zależności – Serce w prezencie to fabularna ekspozycja fortunnego splotu zdarzeń, powieść pięknie nasączona magiczną aurą świąt, niewątpliwie refleksyjna, zabawna i ujmująca. Po prostu wyjątkowa.

Autorka buduje ten scenariusz na sprawdzonych fundamentach – widać to szczególnie w niesamowitych kreacjach głównych bohaterów. Jane dosłownie zaraża humorem! Ta kobieta uwielbia się uśmiechać, zdaje się być niezwykle otwarta na ludzi, zauważalnie drzemią w niej ogromne pokłady ciepła, życzliwości i ludzkiej empatii. To bezsprzecznie cudowna i mocno pracowita osoba, ale też zadziorna i życiowo roztrzepana – czytelnik z pewnością łatwo odkrywa jej naturalny wdzięk. Podobnie szybko definiuje cechy kształtujące się na osobowość Michaela – świetnego prawnika, uchodzącego za szalenie przystojnego gbura. Ten pokazowy wręcz snob trzyma ludzi na dystans, ewidentnie potrzebuje też czasu na nawiązanie głębszej relacji, ale dzięki zastosowanej tu naprzemiennej narracji pierwszoosobowej, pozwala poznać się także od bardziej wrażliwej strony. Odbiorca z niekłamaną przyjemnością dostrzega w tym mężczyźnie potencjał na rasowego uczuciowca. I zaczyna śmiało eksplorować przykryte maską emocje.
Nie ma wątpliwości, że jest to przede wszystkim powieść romantyczna – to miłość ma tu grać pierwsze skrzypce. I tak właśnie się dzieje! Bez nachalnej gwałtownej namiętności, w odczuciu nieśpiesznie i zaskakująco subtelnie, z dużą ilością potrzebnych rozmów, z nutą uroczego szaleństwa. Nie brakuje też tutaj trudnych emocji – ich wachlarz otwiera się etapowo, sukcesywnie pozostawiając materiał do życiowych wzruszeń. Skomplikowane relacje rodzinne, ciężka choroba, brak zwykłego docenienia drugiej osoby – te motywy zdają się być najbardziej zaakcentowane. I przeszywająca serce samotność, sprytnie ukryta w pozorach szczęścia. Ale też moralizujący charakter nadchodzących świąt oraz kapryśna londyńska sceneria, które perfekcyjnie dopieszczają stworzony tu klimat.

Przepiękna historia – jestem nią kompletnie oczarowana! Powieść oszałamiająco zmysłowa i sensoryczna, a jednak daleka od fizycznej eksploracji ciał. Tu nikt się nie śpieszy – w tym uczuciu dominują fascynujące rozmowy, drobne życzliwe gesty i szczypta zadziornego szaleństwa, które razem komponują euforyczny smak tej cudownej opowieści. Serce w prezencie to nadzwyczaj rozkoszna zachęta do dbania o to, co najważniejsze – książka odczuwalnie komfortowa, rozgrzewająca i zabawna, a przy tym niesamowicie refleksyjna i rozczulająca, pełna trafnych życiowych spostrzeżeń. I efektownie otulona magiczną aurą świąt, z pewnością budująca i nieodkładalna.
_____ 
Współpraca płatna z Wydawnictwem AMARE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger