„WYBÓR MATKI” – MAŁGORZATA GARKOWSKA | Piękny i zarazem wymowny portret powojennej goryczy!

Życie to niewątpliwie najbardziej szalony scenariusz – pełen pięknych uśmiechów i niesionych rodzinną bliskością wzruszeń, ale też nasycony zasięgiem niespodziewanych zwrotów akcji, które stanowią najlepszy argument dla jego nieobliczalnego charakteru. Tym bardziej, jeżeli przesiąknięty jest aromatem niedawno zwieńczonej wojny. Właśnie taką scenerię buduje Małgorzata Garkowska w niebywale poruszającej propozycji Wybór matki. Tu zdecydowanie nie ma miejsca na łatwe emocje.

A jest to przede wszystkim historia wyjątkowego uczucia, tak głęboko wdzierającego się do naruszonego wojennym okrucieństwem serca. Uczucia początkowo nieśmiałego, wręcz niepewnie łaknącego wzajemności, w odczuciu niektórych trudnego do zaakceptowania. Niecodzienna relacja nieuchronnie staje się zatem przedmiotem plotek, obarczona jest kąśliwymi uwagami, z pewnością nie ułatwia tej dwójce zadania. I tylko sami zainteresowani mogą uargumentować wiarygodność własnych słów – czytelnik doskonale wie, że jest to jedno z największych fabularnych wyzwań, jakie przed swoimi bohaterami stawia autorka. Mimowolnie podziwia też wachlarz zawartych tu emocji. Dostrzega radość macierzyństwa i chęć odnalezienia siebie w powojennej rzeczywistości – świadomie ogląda zatem walkę o namiastkę normalności. Tak bardzo pożądanej i tak bardzo potrzebnej.

Z założenia jest to historia z wojną w tle, a jednak autorka znacząco zaskakuje w doborze scenerii. Przedstawia obraz mniej nośny w powieściach historycznych, stawia bowiem na nieco mgliste czasy powojenne – jawnie naznaczone bolesną tęsknotą, nadal niepewne i przytłaczające, a jednak obrazowo wypełnione nadzieją na lepsze jutro. Czytelnik mocno angażuje się w niepokojący charakter tej książki, z wyraźnym apetytem chłonie jej konspiracyjny smak, namacalnie czuje też niebezpieczeństwo, jakie wielokrotnie czyha nad losem bohaterki. I stara się dodać jej otuchy, szczególnie w tych najbardziej traumatycznych chwilach. Niektóre sceny autentycznie zatrważają i dobitnie naruszają wyobraźnię. I realnie bolą.

Piękny i zarazem wymowny portret powojennej goryczy – książka intensywnie nasączona emocjami, momentami bardzo niepokojąca i boleśnie rejestrowana w pamięci, a jednak otulona nadzieją i ciepłem ludzkiej życzliwości. Wybór matki to nie tylko historia naznaczonego traumą macierzyństwa, to przede wszystkim fabularny głos uczucia, które w obliczu brutalnej działalności konspiracyjnej, chce walczyć o własną wiarygodność. Małgorzata Garkowska tworzy opowieść wyjątkową – z pewnością dramatyczną, ale też poruszającą i zaskakująco zmysłową.
_____ 
Recenzja we współpracy z Wydawnictwem Flow.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger