„IT’S SNOWTIME” – ANITA CHRZĄSZCZ | Błyskotliwa komedia życiowych pomyłek!

Życie lubi wywracać się do góry nogami. Czasami wręcz zdaje się robić to intencjonalnie, aby w nieco perfidny sposób, przekierować człowieka na właściwy szlak. W końcu nic nie odświeża myśli tak stanowczo, jak drastyczna zmiana. Szczególnie ta wymuszona nieprzyjemną sytuacją, często wręcz szokująca, a jednak nadal podjęta samodzielnie. Taki scenariusz buduje swojej bohaterce Anita Chrząszcz w przebojowej komedii It’s snowtime. I jak sam tytuł podpowiada, klimat panuje tu dostrzegalnie siarczysty.

Autorka prowadzi czytelnika przez dość szablonowy zabieg fabularny – świadomie bowiem kreuje historię na bazie naocznie wychwyconej zdrady i prowadząc struchlałą Kornelię przez uczuciowo trudny czas rozstania, kieruje ją w sam środek porządnie ośnieżonego pustkowia. Sceneria jest tu filmowa, chwilami niemal bajkowa, z pewnością idealnie dopasowana do miłośników spragnionych intensywnych zimowych wrażeń. Do głównej roli zaangażowana zostaje pisarka, niechlubnie zmuszona do starcia z permanentnym brakiem weny oraz optycznie przeszywającą samotnością. Jak się jednak szybko okazuje, dokuczliwa samotność jest tu pojęciem zaskakująco względnym – dziewczyna nieustannie ma bowiem zapewnione doborowe towarzystwo bliskich znajomych oraz pewnego tajemniczego hydraulika. To właśnie w otchłani jej niecodziennych spotkań z dobranymi kreacjami, odbiorca stale doszukuje się ważnych emocjonalnie filarów. Najbardziej zaakcentowana zostaje tu przyjaźń – nieprzeciętnie irytująca i nieco natarczywa, wręcz uruchamiająca bezduszne przewracanie oczami, a jednak coraz bardziej doceniana przez pogrążoną w niemocy bohaterkę. Największą atrakcją okazuje się sama Roni – kobieta nasycona komicznym w odczuciu aromatem przypadkowości, niewątpliwie żartobliwa i brawurowa, momentami wręcz cudacznie paranoiczna, a przy tym realnie spragniona najważniejszych uczuć.

Ta książka to przede wszystkim paradoksalna kreacja głównej bohaterki – zauważalnie barwna, groteskowa i nieobliczalna w przebiegu iście figlarnych zdarzeń, śmiało kreśląca absurdalne wizje na wymordowanie dręczącego ją otoczenia. It’s snowtime to błyskotliwa komedia życiowych pomyłek – powieść odczuwalnie humorystyczna i niezmiennie zajmująca, dostrzegalnie odarta z szacunkowego romantyzmu, w zamian emanująca wymownym naciskiem na esencjonalną wartość przyjaźni, nawet tej pierwotnie irytującej. Anita Chrząszcz debiutuje pełną zimową parą – oddając w ręce czytelnika historię potulną i estetycznie zarysowaną, perfekcyjnie zgraną z otulającą aurą nadchodzących świąt.
_____ 
Współpraca płatna z Wydawnictwem Kobiecym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger