„MIŁOŚĆ, KŁAMSTWA I SEKRETY” – KRYSTYNA MIREK | Gorycz brutalnej rzeczywistości zamknięta w słodyczy kuszącego kłamstwa!

Kłamstwo zazwyczaj ma krótkie nogi. Niełatwo jest bowiem trwać w fasadzie codzienności, której fundamenty opierają się na sile ludzkiej manipulacji. To czasowo może działać bardzo efektywnie, może nawet realnie przynosić duże zyski, ale prędzej czy później, znajdzie ujście w wymownej interpretacji nieuczciwych praktyk. Tytuł Miłość, kłamstwa i sekrety to niecodzienne odzwierciedlenie tej właśnie tezy – powieść nieoczywista i mocno frapująca, wizualnie otwarta na refleksyjne przemyślenia. Krystyna Mirek utrwala obraz kameralnych trudów życia, w formie nieskazitelnego wizerunku sieciowego.

A wszystko za sprawą pewnego youtubera kulinarnego, który niejako kryjąc się przed światem w nasyconej romantyzmem starej rodzinnej willi, jednocześnie wystawia się na widok chłonącej jego talent publiczności internetowej. Czytelnik sumiennie wyczuwa w tej kreacji nutę wieloznaczności, obserwuje zatem Vincenta z dużą skalą uważności, aby przypadkiem nie stracić cennych informacji – ewidentnie chce rozszyfrować jego tajemniczą osobowość i połączyć rzeczowo z innymi równoległymi wątkami. To właśnie dwie kobiece perspektywy pozwalają odbiorcy sukcesywnie układać elementy tej historii w jedną poruszającą całość – fabularnie składającą się na ekscytującą powieść obyczajową o niespodziewanie detektywistycznym podłożu. Trudno tu doszukać się komedii o miłości zapowiadanej jawnie na okładce, o wiele łatwiej dostrzec przejmujący portret ludzkiego dramatu – skalanego błędnymi decyzjami z przeszłości i bezdusznie napędzonego finansową koniecznością. Tu każda postać wyróżnia się nieprzeciętnym charakterem – każda reprezentuje inny obszar emocjonalny, tym samym każda literacko dostarcza znamiennych wrażeń. Przede wszystkim jest to różnie ukierunkowana dociekliwość, ale jedna z bohaterek nieoczekiwanie prowokuje irytującym podejściem do życia – z pewnością daleka jest od zyskania sympatii, poziom jej zuchwałości połączony z okrutnym materializmem drastycznie bowiem kole w oczy.

Gorycz brutalnej rzeczywistości zamknięta w słodyczy kuszącego kłamstwa – właśnie w tak sensorycznej esencji zatrzymuję wrażenia po nieoczywistej lekturze Krystyny Mirek. Książka Miłość, kłamstwa i sekrety swoim osobliwym smakiem nie przypomina komedii romantycznej anonsowanej otwarcie na okładce, wgryza się natomiast w przestrzeń fabularnego dramatu, celowo ukształtowanego w charakterną powieść obyczajową – historię poruszającą i zauważalnie uczuciową, sumiennie ożywianą nie tylko nurtującymi walorami scenicznymi, ale przede wszystkim mocno zaakcentowaną i bezsprzecznie intrygującą akcją detektywistyczną. Ta zagadka niewątpliwie staje się impulsem do ważnych współcześnie refleksji.
_____
Współpraca płatna z Wydawnictwem LUNA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger