„PIWNICA” – MAGDALENA ZIMNIAK | Piwnica frapuje mocno enigmatycznym charakterem!

Odczuwalnie niepokojąca ciemność, przenikliwy chłód oraz ledwo słyszalne mysie dźwięki, mimowolnie wyzwalające paraliżujący strach – piwnica często kojarzy się nieprzyjemnie, wręcz złowieszczo i alarmująco, szczególnie gdy stanowi przerażającą scenerię dla mocno tajemniczej powieści. Tak właśnie jest z książką Magdaleny Zimniak – tu jednak autorka dba nie tylko o intensywne wrażenia sensoryczne, ale przede wszystkim buduje świetne i niezwykle absorbujące tło historyczne.

A wszystko zaczyna się zaskakująco spokojnie. Czytelnik obserwuje działania dwojga młodych ludzi, którzy w ferworze zaoferowanych im doznań, zaczynają mieć się ku sobie. Tu od początku wyczuwa się zatem posmak romantycznych scen, sukcesywnie przerywanych nadchodzącymi zjawiskami. Wszystkie logiczne wyjaśnienia nie pozostawiają bowiem złudzeń – w przydzielonej do ochrony spółdzielni prawdopodobnie straszy. Dokładnie w jej podpiwniczeniu, szczelnie owianemu sekretami przeszłości. Ta historia prezentowana jest niecodziennie, autorka śmiało manewruje różnymi formami, korzystając zarówno z barwnie poprowadzonej naprzemiennej narracji, jak również regularnie przemieszczając się do powojennej historii, gdzie w otchłani rodzinnych sekretów, czyha klucz do współcześnie namierzonego odkrycia. Zafundowana opowieść z każdą stroną staje się zatem coraz bardziej zawiła, poruszająca i wielowymiarowa, jednocześnie fascynująca i zadziwiająco synchroniczna. Tu nie ma przestrzeni na przypadkowość lub dziwne zbiegi okoliczności – każdy epizod ma swoje uzasadnienie, każdy ma też swoje odniesienie do obecnej scenerii, podobnie pokaźna liczba bohaterów, z pewnością wymagająca nie lada koncentracji, ma tu hermetycznie zamierzony cel. I trzeba przyznać, że tak szczegółowo dopracowana intryga, w oczach odbiorcy przyjmuje postać nadzwyczaj wciągającej, osobliwej i niebanalnej.

Piwnica frapuje mocno enigmatycznym charakterem! Tu nic nie jest przypadkowe – ta historia zdumiewa szaleństwem detalicznej konstrukcji, zamierzenie bowiem prowadzi czytelnika od pozornie niewyszukanej, w odczuciu stricte paranormalnej zagadki, do scalonych potrzebną dramaturgią czasów powojennych, każąc mu szukać odpowiedzi w czeluściach dawnego rodzinnego sekretu. Propozycja Magdaleny Zimniak okazuje się powieścią nader swoistą, rozczulającą i tajemniczą, z czasem coraz bardziej angażującą i bezwarunkowo wymagającą ogromnego skupienia – korelacja między bohaterami imponuje zawiłością oraz wyśmienitą konsekwencją fabularną. Coś nieoczywistego!
_____
Współpraca płatna z Wydawnictwem Skarpa Warszawska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger